Naukowcom nie są znane żadne pozytywne skutki oglądania przez dzieci telewizji i innych mediów w wieku do 2 lat. Co potem? W dzisiejszym poście radzimy, jakie produkcje wybierać, gdy maluch podrośnie. Czego unikać i w jaki sposób stymulować rozwój dziecka przez krótkie seanse z bajkami? Zapraszamy do lektury!
W żłobku w Rzeszowie przy ul. Twardowskiego nie ma ekranów
Dzieci w żłobku przy ul. Twardowskiego nie oglądają filmów. Żłobek stawia na inne aktywności, które rozwijają zdolności i umiejętności. Nie ulega jednak wątpliwości, że wiele maluchów ogląda telewizję od najmłodszych lat. Obecnie coraz mocniejszy jest jednak trend odchodzenia od bajek, stąd wielu rodziców nawet całkowicie rezygnuje z telewizji i innych mediów w czasie pierwszych lat życia dziecka. Dlaczego? Bo badania pokazują jasno, że znacznie i szkodliwie wpływają one na rozwój dziecka, o czym pisaliśmy Wam w poprzednim artykule. Maluchy w wieku do lat 2. nie powinny oglądać bajek wcale, później preferuje się krótkie, maksymalne 10-minutowe seanse. Zobacz, na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni program dla malucha.
Zachowanie i słowa postaci – mamo, tato, sprawdźcie!
Zwróć uwagę na to, co postaci mówią w danym filmie lub bajce. Najlepiej, jeśli sam obejrzysz bajkę, zanim pokażesz ją maluchowi. Dzięki temu będziesz pewien, że język i wartości przekazywane przez nią, ci odpowiadają. Oglądając, zastanów się, czy chcesz, by twoje dziecko mówiło czy zachowywało się w taki sposób, jak postaci.
Kultowe bajki, czyli powrót do naszego dzieciństwa
Żłobek w Rzeszowie poleca stare bajki, które rodzice, a nawet dziadkowie znają ze swojego dzieciństwa. Koziołek Matołek, Miś Uszatek, Reksio, Pomysłowy Dobromir, Krecik czy Bolek i Lolek to tytuły, po które możesz sięgnąć. Są to produkcje proste graficznie, nie zawierają nadmiernej ilości bodźców i jaskrawych kolorów, a do tego, gdy dziecko polubi którąś postać, możecie przedłużyć przyjemność oglądania i wybrać się do Pacanowa lub Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.
Nie tak szybko, nie tak bardzo
Wiele współczesnych bajek działa na wyobraźnie dzieci przy pomocy ostrych, jaskrawych kolorów, szybko zmieniających się obrazów. Dla dzieci, to czysta przyjemność, jednak niezbyt korzystna dla ich rozwoju. Dla małych dzieci wybieraj bajki, które odznaczają się stonowaną kolorystyką. Badania pokazują, że korzystniejsze dla dzieci są bajki, których „akcja” toczy się powoli.
Rodzicu, pamiętaj – nic cię nie zastąpi!
Oglądanie bajki z maluchem to świetny pomysł! Kadra żłobka w Rzeszowie radzi, byś podczas krótkich seansów rozmawiał ze swoją pociechą o bajce – pokazywał i nazywał różne elementy, pytał, co się dzieje na ekranie i kto się na nim znajduje. Dzięki temu bajka stanie się bardziej wartościowa i dziecko rzeczywiście będzie w stanie czegoś się dzięki niej nauczyć. Pamiętaj, że maluchy w wieku żłobkowym nie uczą się z telewizji – potrzebują interakcji, by przyswoić sobie nowe wiadomości i umiejętności.