2-latek i pies – jak przygotować dziecko na nowego członka rodziny?

Jak przygotować dziecko na nowego członka rodziny czyli psa? Prywatny żłobek Rzeszów podpowiada jak zrobić to dobrze.

Prywatny żłobek Rzeszów podpowiada, jak poradzić sobie z przygotowaniem dziecka na pojawienie się w domu psa.
Często słyszy się w mediach, od znajomych, że najlepszym przyjacielem człowieka jest pies. Ciężko się z tym nie zgodzić, gdy wokół tyle przykładów na tę bezgraniczną miłość. Każdy zna osobę, która z rozrzewnieniem będzie wspominała swojego czworonoga. Tak już w świecie jest, że człowiek nie lubi być sam, potrzebuje się do kogoś przytulić i wyżalić. Gdy w pobliżu nie ma przyjaciółki, rodzica, czy partnera ten obowiązek spoczywa na zwierzaku.

Pies w oczach dziecka


Dorośli wiedzą, że pies to żywa istota, niestety dwulatek nie do końca ma tego świadomość. Dla niego pupil może kojarzyć się z pluszową zabawką, którą bawił się w prywatnym żłobku Rzeszów. Mógł ją przytulać, głaskać, ale też kopać, gryźć i ona nigdy mu nie oddała. Zadaniem rodzica jest uświadomienie dziecka, jak trzeba postępować ze zwierzęciem. Nauczyć, że ono tak jak i ludzie ma uczucia, a w sytuacji zagrożenia będzie się bronić. Tę wiedzę trzeba zacząć przekazywać dziecku możliwie szybko, tak by zapobiec niektórym konfliktom, gdy w domu pojawi się już zwierzę.

Dziecko w oczach psa


Każdy pies, widząc małe dziecko, będzie czuł niepokój. Nawet jeśli jest nastawiony na współpracę z człowiekiem, to malec nie do końca go przypomina. Jest mały, wykonuje dziwne ruchy, piszczy i płacze. Taka sytuacja nie jest dla psa zrozumiała i podczas pierwszego kontaktu może uważać dwu latka za zagrożenie.

Jak powinien wyglądać pierwszy kontakt dziecka z nowym członkiem rodziny?


Gdy przywieziemy psa do domu, pozwólmy mu na chwile tylko dla niego. Niech na spokojnie pozna nowy dom i każdy jego kąt, tak by przestał czuć strach. Następnie pozwól, aby maluch podszedł powoli do psa i pozwolił mu się obwąchać. To bardzo ważne, gdyż zwierzęta po zapachu poznają domowników. Dziecko w tym czasie może usiąść obok pupila, w miarę możliwości nie wykonywać gwałtownych ruchów, nie krzyczeć i postarać się nie okazywać strachu. Malec może na początek rzucić psu smakołyki, by sprawdzić, jak zareaguje. Jeśli będzie ufny i przyjaźnie nastawiony, zaleca się próbę nakarmienia zwierzęcia z ręki, tak by kojarzyło dziecko z jedzeniem, czyli czymś dobrym. Na tym powinien zakończyć się pierwszy kontakt. Pewnie niektórzy z Państwa myślą, że to niewiele, ale dla psa, który znalazł się w nowym miejscu z obcymi ludźmi, jest on wystarczający. Należy spróbować postawić się w sytuacji tego czworonoga. Przecież nie każdy jest na tyle otwarty, by w każdej sytuacji odnajdywać się bezproblemowo. Dlatego prywatny żłobek Rzeszów zaleca odizolowanie dziecka od zwierzęcia, by każdy miał czas na przyzwyczajenie się do nowej rzeczywistości.

Kolejny krok


Prędzej czy później dwu latek będzie chciał pogłaskać, przytulić się do psa. Skoro wiadomo, że bez problemu je pokarm z dłoni to można rozpocząć kolejny etap. Zanim po raz pierwszy dziecko dotknie dłonią futra, powinno usiąść obok psa i wyciągnąć do niego dłoń wewnętrzną stroną do góry. Jest to wyraźny znak zachęty dla pupila. Jeśli będzie czuł się swobodnie, obwącha ją, poznając zapach, który wczoraj dawał mu jeść. Po tym wstępie maluch może powoli, delikatnie pogłaskać nowego członka rodziny.

Jak widać, jest kilka zasad, których należy przestrzegać podczas pierwszego kontaktu z psem. Prywatny żłobek Rzeszów zwraca jednak uwagę, że najważniejszy jest zdrowy rozsądek i cierpliwość. Każde zwierzę inaczej zareaguje na nową sytuację. Jedne będą wystraszone, a inne spragnione zabawy. Warto przed pojawieniem się czworonoga w domu porozmawiać z dzieckiem, nakreślając sytuacje oraz nauczyć jak postępować z psem, by pierwsze spotkanie należało do najwspanialszych chwil, które każdy będzie wspominał z uśmiechem.