Jak przygotować dziecko na żłobek? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Pierwsze dni w żłobku to przeżycie zarówno dla malucha, jak i rodziców. Żłobek w Rzeszowie podpowiada, jak ułatwić adaptację.

Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Ta do żłobka również. Muszą ją jednak poprzedzić przygotowania, bowiem to ogromna rewolucja nie tylko w życiu dziecka, ale i rodziców. Jak przygotować dziecko na żłobek Ptasie Radio? Jak samemu oswoić się z nową sytuacją? Zapraszamy do lektury tekstu!

Pierwszy dzień w żłobku – ważne są przygotowania!

Niezależnie od tego, jak dobra jest opieka w żłobku, jak nowoczesna i przyjazna jest placówka, pierwsze dni będą wypełnione stresem i emocjami. Zarówno rodzicom, jak i dziecku, trudno będzie się na początku odnaleźć w nowej sytuacji. Podstawą przygotowań jest rozmowa. Opowiedz maluchowi o tym, co go czeka. O nowej pani, o koleżance i kolegach, o zabawkach. Podkreślaj, że żłobek to miejsce, w którym będzie bezpieczny. Możesz powołać się na własne wspomnienia z tego okresu edukacji. Nie omijaj jednak jednego, najważniejszego szczegółu. Dziecko w żłobku zostanie bez mamy i bez taty – nie wolno tego przed nim zataić.

Dni adaptacji w żłobku

Gdy zostanie podjęta decyzja o zapisie dziecka do żłobka, warto zapoznać się z programem dni adaptacyjnych. W zależności od placówki pierwsze zajęcia są prowadzone w obecności rodziców. Widok mamy czy taty na pewno doda otuchy maluchowi. Wiedząc, że rodzice są obok, chętniej dołączy do zabawy i pozna rówieśników. To dobry moment na to, by stopniowo przyzwyczajać dziecka do pobytu poza domem. Zostawienie go pierwszy raz od razu na osiem godzin (albo i ponad, doliczając dojazdy do i z pracy), może po prostu okazać się dla niego zbyt dużym przeżyciem.

Zostawienie dziecka w żłobku – jak rodzic powinien się zachować przy rozstaniu?

Po pierwsze – żadnych łez! Jeśli jesteś mamą, która na pewno się rozklei, widząc, jak dziecko odchodzi w siną dal (czyt. aż do sali zabaw) z obcą kobietą (czyt. wychowawczynią), poproś o wsparcie partnera lub inną bliską osobę. Dziecko nie może widzieć, że mama płacze – wtedy od razu pomyśli, że dzieje się coś złego, a przecież tak nie jest. Daj i sobie, i dziecku czas na pożegnanie – nie przychodźcie do żłobka na ostatnią chwilę. Trzeba jednak uważać, by nie przedobrzyć – przeciąganie momentu rozstania nie będzie łatwe dla żadnej ze stron. Ważne, by powiedzieć dziecku, kiedy się po nie wróci. Potrzebuje konkretnego komunikatu – słysząc, że „mama zaraz wróci” faktycznie będzie chciał czekać tylko krótką chwilę. Powiedz więc jasno: „odbiorę cię pod spacerze”, „wrócisz do domu po obiedzie”.

Prywatny żłobek w Rzeszowie zaprasza!

Być może dopadają Cię wątpliwości, czy decyzja o zapisie dziecka do żłobka była słuszna. Nic dziwnego, jednak, mimo trudnych początków, to naprawdę dobry pomysł. Uczęszczanie do żłobka pozwoli dziecku na zwiększenie aktywności, pobudzenie kreatywności. Wśród rówieśników i pod czujnym okiem opiekunek, będzie nabywało nowych umiejętności, na przykład językowych, ale i też społecznych. Nauczy się pracy i zabawy w grupie a także zachowania w różnych interakcjach. Ponadto, żłobek w Rzeszowie to szansa na uregulowanie dnia malucha, co jest ważne w procesie rozwoju. Stałe pory snu czy karmienia wyjdą mu tylko na dobre.

Żłobek Ptasie Radio ma ciekawą ofertę

Żłobek w Rzeszowie to placówka dwujęzyczna – w zabawie i codziennych kontaktach z dzieckiem staramy się go oswoić z językiem angielskim. Do każdego podopiecznego podchodzimy indywidualnie – dajemy mu przestrzeń do wyrażania emocji, uczuć i pierwszych zainteresowań. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!