Bon turystyczny – czas na wykorzystanie ucieka!

Kto otrzyma bon turystyczny? Gdzie można go wykorzystać? Do kiedy jest ważne? Oto ściąga z przypomnieniem najważniejszych informacji.

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Po tak długim czasie panujących w Polsce obostrzeń każdy chciałbym, chociaż na chwilę, oderwać się od rzeczywistości i odpocząć. Dzięki wsparciu finansowemu w postaci bonu turystycznego wyjazd na urlop z dzieckiem jest nieco bardziej dostępny, zwłaszcza dla rodzin, których pandemia COVID-19 osłabiła fundusze materialne. Przypominamy, że termin wykorzystania bonu turystycznego zbliża się wielkimi krokami.

Czym jest bon turystyczny?

Bon turystyczny to dodatek finansowy dla rodzin z dziećmi na wyjazdy wakacyjne lub ferie zimowe. Projekt ma za zadanie wesprzeć domowe finanse oraz polską gospodarkę, zwłaszcza gałąź turystyki.

Kto dostanie bon turystyczny?

Jak już wspomnieliśmy, jest to dodatek dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem. Jego wysokość wynosi 500 zł na każde z nich bez względu na to, jakimi dochodami dysponuje rodzina. W chwili, gdy dziecko jest niepełnosprawne, pomoc finansowa wynosi 1000 zł.

Gdzie można zapłacić za pośrednictwem bonu?

Bon można wykorzystać na terenie całego kraju. Można opłacić nim pobyt w pensjonacie, hotelu, gospodarstwie agroturystycznym czy campingu. Nie zawsze musi to być wyjazd z noclegiem. Najważniejsze, by impreza a była połączeniem przynajmniej dwóch różnych usług turystycznych w obrębie jednego wyjazdu. Bonu nie trzeba wykorzystywać podczas jednej wycieczki, można go rozłożyć na kilka transakcji do momentu całkowitego wykorzystania środków finansowych. Ze względu na tak długi czas zdalnej nauki, dzieci powinny wakacje przeżyć aktywnie, dlatego poprzez bon turystyczny możliwe jest sfinansowanie wyjazdu na obóz harcerski, sportowy, rekreacyjny oraz zieloną szkołę. Uwaga – bonu nie da się wymienić na gotówkę i należy wykorzystać go do 31 marca 2022 roku. Później dodatek finansowy przepadnie.

Jak skorzystać z bonu?

Bon należy okazać podczas rezerwacji pobytu i zakwaterowania. Dokonujemy płatności z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie ma w tym niczego trudnego: wystarczy na początek podać numer bonu, później kod obsługi płatności, który został przekazany na e-maila podczas aktywowania bonu, a na zakończenie kod z SMS potwierdzający realizację płatności. Trzy proste kroki wystarczą, by przenieść się na plażę lub w góry.